Laserowe usuwanie lakieru i farby możemy zastosować na bardzo wielu materiałach. Laserowe usuwanie farby i laserowe usuwanie lakieru możemy zastosować do oczyszczania:
Metali i stopów metali. To materiały najczęściej czyszczone laserem. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze metale bardzo dobrze odbijają światło a co za tym idzie promienie lasera, które przenosząc zadaną energię nie przekazują jej podłożu z metalu a jedynie będącym na nim zanieczyszczeniom. Drugim powodem jest właściwość metali do bardzo dobrego przekazywania energii cieplnej. Właściwość ta pozwala na stosowanie laserów bardzo wysokich mocy, które mogą czyścić grubsze warstwy farb i lakierów, bez obawy o uszkodzenie powierzchni.
Drewno. Drewno by służyło długi czas lub by zmienić jego wygląd pokrywane jest różnymi preparatami. Laserowe usuwanie farby z drewna to nie zawsze proces bardzo łatwy. Drewno pokryte bardziej naturalnymi powłokami jak szelak czy politury, których warstwy nie są zbyt grube czyści się szybko i bezpiecznie. Usuwanie wielu grubych warstw farb np. olejnych z żywicznego drewna to inna historia. Tu trzeba nastawić się na zdejmowanie farby warstwa po warstwie.
Naturalny kamień. Laserowe usuwanie lakieru z powierzchni zrobionych z kamienia naturalnego jest dość szybkie. Im powierzchnia twardsza i bardziej zwarta tym lepszy uzyskujemy wynik. Elementy ze skał bardzo porowatych i luźnych trzeba czyścić delikatniej a co za tym idzie dłużej. Miejsca zanieczyszczone farbą, która dobrze penetrowała porowaty i miękki materiał mogą nie zostać doczyszczone żadną obecnie dostępną metodą, która nie uszkodzi czyszczonej powierzchni.
Cegła. Niezależnie od rodzaju i koloru cegły jest to dobre podłoże pod laserowe usuwanie farby i lakieru. Porowatość cegły przez rozmiar samych porów nie stanowi większego problemu. Nie wszystkie jednak modele laserów mogą czyścić cegłę bez jej odbarwiania.
Szkło. Laserowe usuwanie lakieru i farby znajduje zastosowanie do powierzchni ze szkła. Tam gdzie nie ma niebezpieczeństwa, które może spowodować odbicie lub przeniknięcie wiązki światła laserowego przez szkło, stosujemy laser do usuwania farby ze szkła. Zazwyczaj są to procesy technologiczne w produkcji, gdzie wykorzystywana jest selektywność lasera, usuwającego powłokę ze szkła w określonym miejscu i o określonym kształcie.
Dla wszystkich metod są jakieś ograniczenia. Dla czyszczenia laserowego ograniczeniem jest grubość powłoki. Powłoka malarska sięgająca milimetrów to zadanie dla rozwiązań hybrydowych.
Usuwanie farby laserem dzięki szerokiej parametryzacji urządzeń jest procesem bezpiecznym dla oczyszczanego materiału jak i dla otoczenia. Wspominamy o tym nie bez powodu, gdyż w wielu metodach bardzo ciężko jest o ekstrakcję substancji, z których powstało zanieczyszczenie. W przypadku ablacji laserowej ekstrakcję odpadów przeprowadza się praktycznie u źródła, poprzez wciągnięcie oparów i drobin zanieczyszczenia i odfiltrowanie ich w systemach odciągowych. Przy metodach wykorzystujących wysokie ciśnienie i ścierniwo jest to bardzo problematyczne a czasem niemożliwe. Pamiętajmy, że część powłok malarskich może zawierać substancje szkodliwe.
Selektywność przy usuwaniu farby laserem możemy wykorzystać, wykonując laserowe usuwanie lakieru ale przy jednoczesnym pozostawieniu podkładu, który zazwyczaj jest w lepszej formie niż warstwy wierzchnie. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu, wykrycie ewentualnych uszkodzeń powierzchni i otrzymanie gotowej powierzchni do dalszej obróbki.
Usuwanie farby laserem stosowane jest również przy badaniach NDT. Zaletą laserowego usuwania powłok jest fakt, iż w ewentualne niedoskonałości lub uszkodzenia materiału nie wprowadzana jest żadna chemia ani woda jak również krawędzie nie są narażone na zagięcie lub zasklepienie / spolerowanie. Oczyszczanie spoin spawalniczych laserem przed ich oceną to duże ułatwienie dla specjalistów.
ul. Płochocińska 65
03-044 Warszawa