Wszechstronność czyszczenia laserowego, które oferujemy w naszej firmie, sprawia, że doskonale radzi sobie ono z różnorodnymi zanieczyszczeniami stali, innych stopów albo metali. Rdza, sadza, tłuszcze, kamień, powłoki malarskie — zabrudzenia te mogą pojawić się na powierzchni rozmaitych elementów w odmiennych warunkach. Z tego względu czyszczenie laserowe stali i metali znakomicie sprawdzi się między innymi w szeroko rozumianym przemyśle, przetwórstwie spożywczym, warsztatach samochodowych, wielkopowierzchniowych obiektach użyteczności publicznej, a nawet w instytucjach kulturalnych jak np. muzea. Usługa ta nadaje się również dla prywatnych kolekcjonerów motoryzacji, militariów albo konserwatorów zabytków.

Do zalet laserowego czyszczenia zaśniedziałego metalustali pokrytej powłoką malarską albo innych powierzchni należy nie tylko niezwykła efektywność działania oraz bezpieczeństwo dla konserwowanego materiału. Wykorzystanie lasera do usuwania zanieczyszczeń okazuje się również rozwiązaniem przyjaznym środowisku, co jest coraz ważniejszą kwestią zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Podczas czyszczenia laserowego nie powstają wtórne zanieczyszczenia ani produkty uboczne, dzięki czemu technologia ta spełnia ekologiczne standardy, a przy tym nie wiąże się z koniecznością późniejszej utylizacji pozostałości. Zachęcamy więc do skorzystania z oferty konserwacji laserem stali lub innych metali.

Czyszczenie laserem stali — wydajne, bezpieczne, ekologiczne

Laserowe czyszczenie stali i metali

Czyszczenie metali laserem

Metale i stopy metali to materiały najczęściej czyszczone laserem. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze metale bardzo dobrze odbijają światło a co za tym idzie promienie lasera, które przenosząc zadaną energię nie przekazują jej podłożu z metalu a jedynie będącym na nim zanieczyszczeniom. Drugim powodem jest właściwość metali do bardzo dobrego przekazywania energii cieplnej. Właściwość ta pozwala na stosowanie laserów bardzo wysokich mocy, które mogą czyścić grube warstwy zabrudzeń z dużą prędkością, bez obawy o uszkodzenie powierzchni.

 

Laserowe czyszczenie metalu i stali, przy odpowiednich ustawieniach parametrów czyszczenia, podgrzeje powierzchnię jedynie o kilka stopni Celsjusza. Kolejnym powodem rosnącej popularności technologii czyszczenia laserowego metali jest fakt, iż oferuje ona efekt czyszczenia dotychczas nieosiągalny innymi metodami.

Rdza. Najczęściej usuwanym, metodą laserową, zanieczyszczeniem z powierzchni metalu są ich utlenienia. Niezależnie od tego na jakim metalu bądź stopie metali pojawi się utlenienie można je usunąć laserem. Czyszczenie laserowe rdzy, czyszczenie laserowe zaśniedziałego metalu, czyszczenie patyny, czyszczenie wykwitów i czyszczenie laserem śladów po przegrzaniu to wszystko synonimy czyszczenia utlenień. Utlenienia na metalu powstają nie tylko pod wpływem mijającego czasu ale i w procesach produkcyjnych np. przy spawaniu. Laserowe czyszczenie spawów usuwa powstałe na samym spawie związki jak i ślady zgrzewania na łączonych materiałach. Ograniczeniem może być jedynie stopień skorodowania. W przypadkach ekstremalnych gdzie rdza odchodzi płatami i to w kilku warstwach nie można spodziewać się cudu i czyszczenie laserem stosować hybrydowo w połączeniu z metodami mechanicznymi lub ściernymi - strumieniowymi.

 

Smary, oleje i tłuszcze to grupa zanieczyszczeń, która bardzo szybko i łatwo usuwana jest z metali metodą laserową. Nie jest istotne czy czyszczona powierzchnia metalu jest chropowata czy gładka ani czy oleje i tłuszcze są przypalone - efekt jest zawsze taki sam - czysta, nienaruszona powierzchnia. Czyszczenie laserowe oleju, smaru itp. jest procesem bardzo szybkim, gdyż warstwy zabrudzenia nie są zazwyczaj grube. Zdarzają się przypadki gdy np. silnik spalinowy oblepiony jest miejscowo grubą na ponad centymetr warstwą piasku i ziemi zespoloną masą ze zużytego oleju. Czyszczenie takiego zanieczyszczenia tylko laserem wymagałoby lasera dużych mocy i czasu. Taniej i efektywniej tak grube zanieczyszczenie usunąć mechanicznie i to tylko zgrubnie.

 

Farby i powłoki lakiernicze. Laserowe czyszczenie metalu z farby przebiega wolniej niż usuwanie zaolejenia, jest jednak jednakowo skuteczne. Na prędkość pracy wpływa grubość i ilość warstw farby lub lakieru oraz jego właściwości. Im więcej warstw, im grubsze warstwy, im bardziej refleksyjna powłoka, im bardziej odporna termicznie powłoka tym wolniejsze czyszczenie. Trzeba jednak pamiętać, że stosując laser czyszczący wyższych mocy przyspieszymy proces a przede wszystkim stosując odpowiednie ustawienia nie musimy "odparowywać" całej powłoki. Wystarczy zniszczyć warstewkę bezpośrednio przylegającą do powierzchni metalu by cała powłoka odchodziła płatami. Zaletą szerokiej parametryzacji czyszczenia laserowego jest możliwość takiego ustawienia urządzenia czyszczącego by usunąć uszkodzoną powłokę lakierniczą, pozostawiając zdrową warstwę podkładową gotową do dalszej obróbki.

 

Sadza. Czyszczenie laserowe sadzy kojarzy się przede wszystkim z usuwaniem efektów pożaru. To też ale nie wyczerpuje to tematu. Często sadze lub zanieczyszczenia wynikłe na skutek przepływu dużych ilości gorącego powietrza powstają w silnikach spalinowych, odrzutowych i wielu instalacjach przemysłowych. Laserowe czyszczenie metalu z takich zanieczyszczeń jest szybkie i usuwa nawet bardzo twarde nagary.

Osady z kamienia, osady mineralne. Laserowe czyszczenie zbiorników metalowych to bardzo konkurencyjna metoda na rynku. Na ścianach zbiorników z czasem gromadzą się śladowe ilości przechowywanych płynów i materiałów lub związków w nich zawartych. Laser pozwala na szybkie usunięcie takich zanieczyszczeń bez wprowadzania wtórnych zanieczyszczeń, chemii i ryzyka pojawienia się rdzy. Wyłączenie zbiornika z produkcji w przypadku czyszczenia laserowego trwa najkrócej.

 

Tworzywa sztuczne, guma. Czyszczenie form wtryskowych laserem to coraz popularniejsza metoda w kręgu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Formy wtryskowe ze względu na swoją dużą wartość, potrzebę niezmienności i konieczność pracy w trybie ciągłym muszą być czyszczone metodą szybką i bezinwazyjną. Czyszczenie laserowe form pozwala na szybkie i bezdotykowe oczyszczenie form nawet bez demontażu z linii produkcyjnej.

 

Chemikalia. Środki i związki chemiczne czasem ciężko usunąć bez ich rozprzestrzeniania w medium czyszczącym. Usunięcie i utylizacja wody, środków chemicznych, ścierniwa jest czasami niemożliwa. W przypadku technologi laserowej ekstrakcja zanieczyszczeń i ich oparów następuje tuż przy miejscu czyszczenia bez ich emisji do środowiska. Laserowe czyszczenie metalu ze środków szkodliwych daje możliwość pełnej ekstrakcji tych środków z czyszczonej powierzchni i środowiska.

Jakie zanieczyszczenia usuwa laserowe czyszczenie metalu?

Laserowe czyszczenie metalu i stali

logo PROSTE rozładunki wagonów

ul. Płochocińska 65

03-044 Warszawa 

Facebook Czyszczenie laserowe
YouTube Czyszczenie Laserowe
LinkedIn Czyszczenie laserowe