Czyszczenie laserowe

logo PROSTE rozładunki wagonów

ul. Płochocińska 65

03-044 Warszawa 

Facebook Czyszczenie laserowe
YouTube Czyszczenie Laserowe
LinkedIn Czyszczenie laserowe

Czyszczenie laserowe to najbardziej obiecująca i najszybciej rozwijająca się technologia czyszczenia

 

Czyszczenie laserowe to technologia czyszczenia bezinwazyjnego, wykorzystująca zjawisko ablacji laserowej. Oznacza to sublimację zanieczyszczenia z czyszczonej powierzchni bezpośrednio ze stanu stałego do lotnego.

 

Co możemy czyścić?

Czyszczenie laserem oczyści praktycznie każdą powierzchnię, która w jakimś stopniu odbija światło. Mogą to być metale i stopy metali, kamień naturalny jak np. granit, marmur, piaskowiec ale i drewno oraz niektóre tworzywa sztuczne.

 

Jakie zabrudzenia czyścimy laserem?

Laser usuwa utlenienia z metali (rdzę), powłoki malarskie, tłuszcze i smary, zabrudzenia atmosferyczne, sadze, osady z kamienia.

 

Jakie zalety ma czyszczenie laserem?

Jest bezinwazyjne, bezdotykowe i bezpieczne dla powierzchni

Jest ekologiczne

Nie wymaga żadnej chemii

Nie powoduje ruchu powietrza

Nie generuje odpadów wtórnych

Nie zużywa wody ani ścierniwa

Jest szybkie a przygotowanie do pracy jak i uprzątnięcie stanowiska to tylko kilka minut

 

Jakie są wady czyszczenia laserem?

Naszym medium jest światło. Nie oczyścimy laserem powierzchni zamkniętych gdzie nie dotrze światło

Czyszczenie powierzchni z bardzo grubych powłok zajmuje dużo czasu albo wymaga lasera dużej mocy

 

Co jeszcze można zrobić laserem oprócz czyszczenia?

Urządzenia laserowe przy odpowiednich ustawieniach potrafią rozwinąć powierzchnię, przygotowując ją do klejenia, malowania lub spawania.

Rozwinięcie takie potrafi zwiększyć odporność łączenia na zrywanie i ścinanie nawet kilkukrotnie.

 

Co zazwyczaj jest czyszczone laserem?

Formy do wtrysku tworzyw sztucznych

Zbiorniki przemysłowe

Części maszyn i instalacji przemysłowych

Silniki spalinowe i ich elementy

Elementy karoserii

Graffiti

Elewacje budynków z cegły i kamienia

Militaria

Kominki i powierzchnie pokryte sadzą

Wszelkie elementy przed badaniami NDT

 

 

Nasze urządzenia do czyszczenia laserem

Laser czyszczący NETALUX

Netalux to belgijska marka rozwinięta z pasji do czyszczenia laserowego. Nie od razu Netalux był producentem urządzeń czyszczących. Zaczęło się od prowadzenia usług. Używano w tym czasie urządzeń, które były już na rynku a które obecnie stanowią rozwiązania konkurencyjne. Przez długi okres poznawania tajników czyszczenia "od kuchni" a przede wszystkim, z pozycji operatora urządzenia czyszczącego, zebrano niezbędną wiedzę, doświadczenie i pomysły na poprawę ówczesnych rozwiązań. Chęć rozwinięcia technologi czyszczenia laserem i uczynienia jej przyjaznym dla operatora sprawiła, że do zespołu dołączyli doświadczeni projektanci i inżynierowie. Tak powstały lasery czyszczące zbudowane przez użytkowników dla użytkowników.

 

Co wyróżnia nasze urządzenia?

Ręczna głowica lasera 2D posiada ergonomiczne, nastawne uchwyty pozwalające na komfortową pracę zarówno osobom prawo jak i leworęcznym. Większość dostępnych w Polsce urządzeń ma chwyt jedynie za obudowę głowicy.

Opatentowana obrotowa część głowicy, pozwalająca na skierowanie wiązki lasera w zadanym kierunku bez potrzeby zmiany pozycji komfortowej dla operatora. Bez tego rozwiązania przy zróżnicowanym kształcie podłoża operator często musi przyjmować niewygodne i męczące pozycje.

Opatentowany system zmiany soczewek wbudowanych w głowicę pozwala na zmianę ogniskowej poprzez jedno kliknięcie na głowicy lub panelu sterowania. Rozwiązanie to eliminuje konieczność każdorazowego czasochłonnego wykręcania, chowania, wyjmowania, wkręcania soczewki (operator nie trzyma ich w kieszeni). Wymiana taka naraża wnętrze głowicy na zabrudzenie. Przy zabudowanych soczewkach mogliśmy zastosować szkło ochronne, które zapobiega uszkodzeniu soczewek i zanieczyszczeniu głowicy a którego wymiana kosztuje grosze (trwa 1 minutę) w porównaniu do wymiany choćby jednej niechronionej soczewki.

Głowica posiada własne źródło światła tak by operator zawsze dobrze widział czyszczoną powierzchnię.

Wszystkie urządzenia mobilne przystosowane są do łatwego i szybkiego mocowania na wysokości (atestowane uchwyty na liny lub otwory pod wózek widłowy).

Urządzenia oparte na pełnym systemie operacyjnym, co pozwala na modernizacje oraz szybką, pełną i zdalną diagnostykę oraz dostęp do historii wszystkich parametrów pracy.

Wszystkie nasze urządzenia wyposażone są w źródła IPG co daje gwarancję pracy na minimum 40 000 godzin a przewidywana żywotność wynosi 100 000 h.

Urządzenie Needle 100W oraz linia Jango zostały wyróżnione nagrodą reddot Award.

Wszystkie urządzenia przystosowane są do pracy w trybie ciągłym i każde można zintegrować np. z linią produkcyjną.