Laserowe czyszczenie w medycynie świetnie sprawdza się na powierzchniach metalowych urządzeń pomocniczych, armatury, środków transportu bliskiego czy urządzeniach do dezynfekcji. Laserem możemy czyścić często stosowaną w ośrodkach zdrowia i szpitalach stal nierdzewną i kwasoodporną. Pomimo wysokiego rygoru sanitarnego wózki, kuwety, łóżka, poręcze i balustrady oraz częstego czyszczenia i odkażania z czasem przestają być całkowicie aseptyczne. Środki czystości oraz środki dezynfekujące nie zawsze zostają całkowicie usunięte z powierzchni, czy to przez wypłukanie, wytarcie czy odparowanie. Z biegiem czasu na powierzchni a zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach gromadzą się nawarstwienia, które należy usunąć.
W przestrzenie ośrodków zdrowia, przychodni i szpitali nie każda metoda czyszczenia może wejść. Metody strumieniowe potrzebują kompleksowego i czasochłonnego zabezpieczenia otoczenia, są bardzo głośne i wywołują duży ruch powietrza roznoszący niepożądane materiały. Metody czysto chemiczne można stosować w przypadku demontażu elementów i wykonania zadania poza obiektem. Odciągnięcie dużych ilości oparów substancji aktywnych jest bardzo trudne a czasem niemożliwe. Pozostaje zatem połączenie chemii i czyszczenia mechanicznego co jest bardzo czasochłonne i nie zawsze daje pożądany efekt. Nowoczesną alternatywą jest czyszczenie laserowe powierzchni. Czas przygotowania do pracy jak i samego czyszczenia jest niewielki co minimalizuje konieczność długookresowego wyłączenia z użytkowania pomieszczeń lub urządzeń. Urządzenia są niewielkie i nie mają ogromnego zapotrzebowania na energię. Ich wprowadzanie do obiektu nie powoduje dezorganizacji pracy jednostki. Czyszczenie laserowe dla ochrony zdrowia jest przyjazne również pod względem niskiej emisji hałasu co w obiektach, które nigdy nie są puste a cisza i spokój to istotne parametry. Więcej hałasu generuje wyciąg ewentualnych oparów niż samo czyszczenie laserowe.
Na wspomnienie zasługuje jeszcze inne zastosowanie lasera w medycynie, mianowicie czyszczenie laserowe autoklawu. Autoklawy występują oczywiście nie tylko w medycynie ale z tą gałęzią są najczęściej kojarzone. Wielokrotne procesy wygrzewania, osadzania się aerozoli i ich odparowywania na powierzchni autoklawu tworzą warstwę zabrudzenia, którą laser usuwa bez najmniejszego problemu i w tempie nieosiągalnym dla innych metod.
Wielokrotnie budynki, w których zlokalizowana jest ochrona zdrowia nie są bardzo nowoczesne i przygotowane do łatwej dezynfekcji i czyszczenia powierzchni ścian. Czasem są to budynki wręcz "zabytkowe" i niektóre powierzchnie ścian są chropowate i porowate. Do ich czyszczenia dla uzyskania efektu jak najbardziej jałowego najkorzystniejsze jest czyszczenie laserowe.
Ośrodki zdrowia i obiekty związane z medycyną to z założenia czyste i sterylne miejsca. Tak być powinno i do tego wszyscy dążymy. Ułatwieniem w drodze do takiego stanu jest zastosowanie czyszczenia laserowego powierzchni. Czyszczenie laserowe i zabrudzenia konkretnych materiałów jak metal, stal, drewno, elewacje, kamień opisaliśmy szczegółowo na innych podstronach. Dla zastosowań lasera czyszczącego w medycynie najbardziej istotne są zabrudzenia niewidoczne gołym okiem. Na szczęście laser usuwając utlenienia, osady, pozostałości środków chemicznych usuwa również bakterie, wirusy, zarodniki grzybów oraz wszelkie substancje mogące być dla nich pożywką. Niestety odnosi się to do czyszczonej powierzchni gdzie działa najmocniej skupiona energia lasera a nie w całym pomieszczeniu i jego "atmosferze".
ul. Płochocińska 65
03-044 Warszawa