Dużą zaletą, wykonując czyszczenie cegły laserem jest fakt, że spoiny z różnej jakości zapraw zostają nienaruszone i po czyszczeniu laserem nie trzeba ich uzupełniać. Laserowe czyszczenie elewacji zazwyczaj przeprowadzane jest w terenach ścisłej zabudowy gdzie doceniana jest kolejna zaleta czyszczenia laserowego czyli bardzo cicha praca urządzeń. Nie ma kompresorów czy sprężarek, nie ma transportu ścierniwa, nic nie jest szorowane ani odkuwane i nie ma szumu i ruchu powietrza wywołanego działaniem wysokich ciśnień.

Czyszczenie elewacji laserem

Laserowe czyszczenie elewacji znajduje coraz większą rzeszę odbiorców. Obecnie to już nie tylko firmy zajmujące się konserwacją zabytkowych budynków i budowli, coraz częściej to właściciele domów i budynków, których na pewno nie nazwalibyśmy zabytkowymi. Czyszczenie elewacji laserem możemy przeprowadzić na elewacjach z kamienia naturalnego jak piaskowiec czy granit, cegły, drewna czy tynków. Czyszczenie laserem nie sprawdzi się na elewacjach ze szkła. Laserowe czyszczenie elewacji zdobywa obecnie coraz większą popularność. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, czyszczenie elewacji laserem jest bezpieczne dla powierzchni co jest niezmiernie istotne przy czyszczeniu zabytków, detali o skomplikowanych kształtach i tynków szlachetnych. Drugim powodem jest skrócenie czasu przygotowania miejsca pracy. Nie potrzeba ciężkich osłon jak przy metodach strumieniowych, nie potrzeba zabezpieczać podłoża wokół budynku - nie będzie zaśmiecone ścierniwem lub błotem, konstrukcja urządzeń Netalux i ich waga pozwala na swobodne poruszanie się po rusztowaniach albo pracę z wykorzystaniem technik alpinistycznych.

Zabrudzenia atmosferyczne. Najczęściej usuwanym, metodą laserową, zanieczyszczeniem z powierzchni elewacji są zabrudzenia atmosferyczne, które osiadają z biegiem czasu i powodują ciemnienie elewacji. Czyszczenie laserowe elewacji doskonale radzi sobie z takimi osadzonymi zabrudzeniami ze smogu, sadzy, pyłków, wzbitych ruchem kołowym w powietrze drobinami metali, gumy, klocków hamulcowych.

Zacieki pochodzące od elementów dachów, elewacji, balustrad, rynien i innej armatury występującej na budynkach. Nieodpowiednio zabezpieczone elementy z metali i kamienia pod wpływem wody (której odczyn w miastach bywa coraz bardziej kwaśny) ulegają utlenieniu i wypłukaniu. Wypłukiwanie rdzy czy związków wpływających na naturalną barwę kamienia i spływanie ich po elewacji powoduje nieestetyczne zacieki, często trudne do usunięcia. Jednym z efektów takiego zjawiska są tak zwane wykwity. Bezpieczną i skuteczną metodą na usunięcie takich zanieczyszczeń, okazało się czyszczenie elewacji laserem.

 

Smary, oleje i tłuszcze to grupa zanieczyszczeń, która stanowi wyzwanie dla wszystkich metod czyszczenia. Nie licząc szkła i stali większość materiałów elewacyjnych jest porowata i bez odpowiedniego zabezpieczenia może chłonąć tłuszcze. Czyszczenie elewacji laserem w przypadku głębokiego wchłonięcia tłuszczy przez np. piaskowiec jest czasochłonna i ślad po miejscu gdzie był tłuszcz może się jakiś czas utrzymywać. Pamiętajmy jednak, że inne metody nie dają lepszego efektu a w przypadku czyszczenia laserowego powierzchnia elewacji nie jest degradowana.

 

Farby i powłoki lakiernicze. Graffiti. Laserowe czyszczenie elewacji z farby to zazwyczaj usuwanie niechcianej powłoki by odsłonić pierwotny wygląd. Zasada w przypadku farb jest jednakowa dla wszystkich podłoży - im grubiej tym wolniej. Dla powierzchni silnie porowatych należy czasami wykonywać czyszczenie pod różnymi kontami - pamiętajmy jednak, że laserowe czyszczenie elewacji ma być przede wszystkim bezinwazyjne. Czyszczenie laserem nie oderwie i nie spoleruje nierówności, porowatości, wystających kamyków za którymi kryje się zabrudzenie, nie pozostawi również w zagłębieniach i porach resztek ścierniwa, chemii czy oderwanego zabrudzenia. Czyszczenie laserowe elewacji jako metoda selektywna, świetnie nadaje się do czyszczenia części elewacji jak np. przy badaniach przesunięć, osiadania, pękania czy odkrywania tylko części zabytkowych elewacji. Usuwanie graffiti laserem pozwala wykorzystać selektywność metody do obniżenia kosztów, poprzez czyszczenie tylko zdewastowanych części elewacji.

 

Sadza. Czyszczenie laserowe sadzy kojarzy się przede wszystkim z usuwaniem efektów pożaru. Często sadze osiadają na kominach i w ich otoczeniu a nawet przy otworach wentylacyjnych specyficznych budynków jak np. piekarnia. Laserowe czyszczenie elewacji z sadzy to proces szybki i bardzo efektowny. Czyszczenie śladów sadzy i zadymienia po pożarach to duże wyzwanie dla większości metod. Na szczęście laserowe czyszczenie sadzy nie powoduje powstawania wtórnych zanieczyszczeń, nie wywołuje ruchu powietrza, który roznosi zabrudzenia i nie wprowadza wody ani chemikaliów. Pozwala to stosować czyszczenie laserowe elewacji, ścian i sprzętów nawet wewnątrz użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych.

 

Osady z kamienia, osady mineralne. Laserowe czyszczenie elewacji i ścian wewnętrznych świetnie sprawdza się w przypadku śladów po zalaniu ściany np. w wyniku podtopień lub awarii sieci wod-kan.

 

Ptasie odchody, glony, porosty. Czyszczenie elewacji laserem z glonów i porostów daje najlepszy efekt przy wcześniejszym usunięciu grubych warstw narostów z elewacji wodą pod ciśnieniem. Ze śladami po ptasich odchodach nie ma takiego wymogu a w większości przypadków laserowe czyszczenie elewacji usuwa je, nie pozostawiając żadnego śladu.

 

Rdza i utlenienia. Laserowe czyszczenie ścian to także usuwane patyny i rdzy z elementów elewacji bądź elementów zamontowanych na elewacji. Szerzej opisane jest to w części Laserowe czyszczenie metalu.

Jakie zanieczyszczenia usuwa laserowe czyszczenie elewacji ?

Laserowe czyszczenie elewacji

logo PROSTE rozładunki wagonów

ul. Płochocińska 65

03-044 Warszawa 

Facebook Czyszczenie laserowe
YouTube Czyszczenie Laserowe
LinkedIn Czyszczenie laserowe