Czyszczenie form wtryskowych laserem

Metale i stopy metali to materiały najczęściej czyszczone laserem. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze metale bardzo dobrze odbijają światło a co za tym idzie promienie lasera, które przenosząc zadaną energię nie przekazują jej podłożu z metalu a jedynie będącym na nim zanieczyszczeniom. Drugim powodem jest właściwość metali do bardzo dobrego przekazywania energii cieplnej. Właściwość ta pozwala na stosowanie laserów bardzo wysokich mocy, które mogą czyścić grube warstwy zabrudzeń z dużą prędkością, bez obawy o uszkodzenie powierzchni. Laserowe czyszczenie metalu, przy odpowiednich ustawieniach parametrów czyszczenia, podgrzeje powierzchnię jedynie o kilka stopni Celsjusza. Kolejnym powodem rosnącej popularności technologii czyszczenia laserowego metali jest fakt, iż oferuje ona efekt czyszczenia dotychczas nieosiągalny innymi metodami.

Tworzywa sztuczne, guma. Czyszczenie form wtryskowych laserem to coraz popularniejsza metoda w kręgu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Formy wtryskowe ze względu na swoją dużą wartość, potrzebę niezmienności i konieczność pracy w trybie ciągłym muszą być czyszczone metodą szybką i bezinwazyjną. Czyszczenie laserowe form pozwala na szybkie i bezdotykowe oczyszczenie form nawet bez demontażu z linii produkcyjnej. Formy wtryskowe z racji specyfiki produkcji masowej zanieczyszczane są wtryskiwanym tworzywem w wielu bardzo cienkich warstwach. Rozpoczęcie procesu odkładania się zanieczyszczeń z materiałów produkcyjnych może wystąpić z wielu powodów - niezależnie jednak od przyczyny, czyszczenie form wtryskowych laserem usuwa pozostałości tworzyw sztucznych i gumy z form o różnorakich kształtach i fakturach. Stosowanie odpowiednich powłok, środków chemicznych i dbałości o formy ograniczało problem częstego czyszczenia form do minimum. Stosując jednak coraz więcej tworzyw pochodzących z recyklingu, ustalanie odpowiednich ustawień i strategii staje się coraz cięższe i często prowadzi do częstszego zanieczyszczania form. Dzięki technologi laserowego czyszczenia form można utrzymać odpowiednią jakość detalu trzymając w ryzach, szybkość produkcji i koszty.

 

Rdza. Utlenienia pojawiają się zwykle na powierzchniach nie będących roboczymi. Niezależnie od tego na jakim metalu bądź stopie metali pojawi się utlenienie można je usunąć laserem. Czyszczenie laserowe rdzy powstałe najczęściej na mało rotujących formach oraz czyszczenie laserem śladów po przegrzaniu to zadania idealne dla urządzeń mobilnych. Czyszczenie możemy wykonać przy lub na maszynie, w magazynie lub narzędziowni, zależnie od zapotrzebowania.

 

Smary, oleje i tłuszcze to grupa zanieczyszczeń, która bardzo szybko i łatwo usuwana jest z metali metodą laserową. Nie jest istotne czy czyszczona powierzchnia metalu jest chropowata czy gładka ani czy oleje i tłuszcze są przypalone - efekt jest zawsze taki sam - czysta, nienaruszona powierzchnia.

 

Chemikalia. Czasami powstaje konieczność oczyszczenia formy na której stosowane były środki chemiczne. Dla lasera nie ma żadnego znaczenia czy czyszczona powierzchnia formy pokryta jest całkowicie czy też częściowo środkiem chemicznym. Zabrudzenie zostanie usunięte razem z korozją, pozostałościami tworzyw i smarami.

 

Powłoki. W przypadku uszkodzenia powłoki np. na bazie teflonu do poprawnego nałożenia nowej powłoki należy oczyścić podłoże. Przy odpowiednich ustawieniach powłoki takie usuwa laser czyszczący.

Jakie zanieczyszczenia usuwa czyszczenie form wtryskowych?

Czyszczenie form wtryskowych

logo PROSTE rozładunki wagonów

ul. Płochocińska 65

03-044 Warszawa 

Facebook Czyszczenie laserowe
YouTube Czyszczenie Laserowe
LinkedIn Czyszczenie laserowe