Nagrzewanie indukcyjne to metoda, która działa na powierzchni podłoża, a co za tym idzie usuwa powłoki niezależnie od ich grubości i ilości warstw. Eliminuje to konieczność mechanicznego lub strumieniowo-ściernego zdzierania kolejnych warstw powłoki lub chemicznego ich rozpuszczania.

 

Metoda ta nagrzewa od strony oczyszczanej powierzchni, nie zaś od strony powłoki jak w przypadku zastosowania opalarek z odkrytym płomieniem lub na gorące powietrze. Co istotne indukcyjne usuwanie powłok jest ciche i nie powoduje ruchu powietrza. Kolejnym atutem tej metody jest precyzja i powtarzalność dzięki możliwości dobrania odpowiedniego do zadania wzbudnika, mocy, czasu nagrzewania i prędkości przesuwu.

 

Indukcyjne usuwanie farby jest bardzo wydajne energetycznie - do 90% energii przetwarzane jest na ciepło i wykorzystuje jedynie energię elektryczną.

 

Metoda ta pozwala jednocześnie na usuwanie powłok trudnych do usunięcia innymi metodami (poprzez swą grubość, elastyczność, kleistość lub twardość) oraz ekstrakcję całej powłoki w bezpieczny sposób, w celu jej utylizacji. Jest to niezmiernie ważne gdy przy zastosowaniu innych metod istnieje prawdopodobieństwo zanieczyszczenia środowiska odpadami farby.

Indukcyjne usuwanie farby - zalety zastosowania

Jak działa indukcyjne usuwanie farby

Indukcyjne usuwanie farby

Indukcyjne usuwanie farby polega na odpowiednim powierzchownym podgrzaniu pomalowanej powierzchni, tak by wiązania pomiędzy podłożem a farbą lub podkładem zostały zniszczone. Po nagrzaniu należy jedynie odspoić farbę od podłoża, gdy jeszcze jest ciepłe za pomocą np. szpachelki. Indukcyjnie usuwamy wszystkie warstwy powłoki malarskiej niezależnie od ich ilości i grubości do gołego podłoża. Nie da się usunąć jedynie powierzchniowej warstwy pozostawiając np. podkład, gdyż nagrzewane jest podłoże a poprzez podgrzanie i ingerencję mechaniczną zrywamy połączenie na styku podłoża z powłoką.

 

Samo nagrzewanie indukcyjne, wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Umieszczając przewodzący materiał w zmiennym polu magnetycznym, na jego powierzchni dzięki działaniu prądów wirowych, wytwarzane jest ciepło.

 

Usuwanie farby metodą indukcyjną możemy stosować na wszystkich powierzchniach przewodzących, takich jak: stal, stal nierdzewna, aluminium, tytan, miedź, mosiądz

 

Na jakich powierzchniach możemy stosować indukcyjne usuwanie farby

Usuwanie farby

logo PROSTE rozładunki wagonów

ul. Płochocińska 65

03-044 Warszawa 

Facebook Czyszczenie laserowe
YouTube Czyszczenie Laserowe
LinkedIn Czyszczenie laserowe