Zaletą lasera do czyszczenia laserowego zabytków jest to, że dla danego podłoża musimy ustalić zestaw odpowiednich parametrów tylko raz a następnie bez ich zmiany operator może pracować bez obawy o uszkodzenie czyszczonego zabytku.
Doczyszczanie powierzchni do stanu "fabrycznego" nie zawsze jest intencją zleceniodawcy lub konserwatora. Często zdarza się tak, że delikatne ślady utlenienia, zabrudzenia czy starej konserwacji są pożądane. Stosując odpowiednie ustawienia i poświęcając trochę czasu możemy tak oczyścić powierzchnię by było widać jej wiek i że dany obiekt ma swoją historię a nie wygląda jak świeżo wyprodukowana replika.
Czyszczenie laserowe zabytkowych elewacji i pomników. Jak w przypadku czyszczenia laserowego elewacji opisanego w oddzielnej zakładce laserem czyścimy kamień naturalny, cegłę, tynki szlachetne, drewno. Laser usuwa zabrudzenia atmosferyczne, sadzę, zaolejenia, graffiti i inne powłoki malarskie, ślady po roślinach (mchy, glony, porosty), osady i wykwity. Czyszczenie laserem zabytków to proces kontrolowany i powtarzalny za co zyskało uznanie wśród konserwatorów zabytków.
Laserowe czyszczenie drewnianej stolarki. Odpowiednio dobrany laser potrafi oczyścić drewniane powierzchnie z zabrudzeń atmosferycznych nawet bez uszkadzania kryjących się pod brudem zdobień - nawet tych namalowanych. Usunięcie powłok malarskich czy politury również jest możliwe.
Laserowe czyszczenie zabytków techniki. Prym w tej grupie wiodą zabytkowe auta i motocykle. Blachy na starych pojazdach są na tyle cienkie delikatne, że istnieje realna obawa na ich zniszczenie stosując metody ścierne, strumieniowe. Stosowane w metodach strumieniowych ciśnienie wyrywa najdelikatniejsze elementy a grubsze w wyniku tarcia nagrzewa, co powoduje pofałdowanie. Czyszczenie laserem nadwozi nie jest metodą najszybszą ale zdecydowanie najdelikatniejszą. Pozostałe części pojazdów zabytkowych jak silnik, układ zawieszenia czy skrzynie to zazwyczaj elementy lepiej utrzymane. Czyszczenie takich elementów laserem pozwala na wybór pomiędzy efektem "jak nowy" a takim gdzie odnajdujemy dbałość o ten element jak i jego historyczne pochodzenie.
Laserowe czyszczenie militariów. Większość oddawanych do czyszczenia militariów to przedmioty metalowe. Najczęściej laserem usuwamy rdzę i ewentualne pozostałości farby.
Laserowe czyszczenie zabytków to bardzo złożony i szeroki temat. Zabytkiem możemy nazwać wszystko co ma już określony wiek i zazwyczaj ma znaczącą wartość artystyczną, kulturową, techniczną, ekonomiczną. Jest więc przedmiotem lub obiektem z jakiegoś powodu cennym. Ceniąc zabytki staramy się utrzymywać je w jak najlepszym stanie dla kolejnych pokoleń. Czyszczenie laserowe zabytków jest metodą oczyszczania, która jest bezinwazyjna a co za tym idzie bezpieczna dla czyszczonych przedmiotów. Czyszczenie laserem odsłania naturalny wygląd zabytków jak również przez usunięcie np. utlenień zapobiega postępującej degradacji lub przygotowuje do prac zabezpieczających. Ciężko jest obecnie znaleźć materiały, których nie czyści się laserem. Opracowano już wysoce precyzyjne urządzenia, które znakomicie i przede wszystkim bezpiecznie potrafią oczyszczać obrazy olejne, opracowano również metodę laserowego czyszczenia tkanin. Zastosowania takie są jednak rzadkością a czyszczenie laserowe zabytków to obecnie w większości czyszczenie laserem zabytkowych budynków i pomników, czyszczenie laserem zabytkowych aut i innych zabytków techniki, czyszczenie zabytkowej stolarki i laserowe czyszczenie militariów. Do tych zastosowań nadają się lasery o standardowej długości fali 1064nm i szerokim spektrum parametryzacji, czyli te których rozwój jest najbardziej dostrzegalny. Ze względu na niepowtarzalność czyszczonych przedmiotów czyszczenie laserowe zabytków musi, jak w przypadku innych metod, odbywać się z odpowiednim pietyzmem.
ul. Płochocińska 65
03-044 Warszawa